Kibingo - Washed Process - 2025
black plum and gooseberry, as well as tangy lemon and stewed pear in the finish
Kenya · Washed
$10.50 / 100g
$26.25 · 250 g bag
The coffee catalog
Find your next bag by roaster, roast, and tasting notes.
Search by tasteblack plum and gooseberry, as well as tangy lemon and stewed pear in the finish
Kenya · Washed
$10.50 / 100g
$26.25 · 250 g bag
ripe cherry and blackberry in the cup, as well as a tart green apple acidity and a clean black tea finish
Kenya · Washed
$10.50 / 100g
$26.25 · 250 g bag
$5.60 / 100g
$14.00 · 250G bag
Whole Bean
$7.85 / 100g
$22.25 · 10oz bag
whole bean
$8.11 / 100g
$23.00 · 10oz bag
Whole Bean
$11.29 / 100g
$32.00 · 10oz bag
$16.93 / 100g
$48.00 · 10oz bag
$9.17 / 100g
$26.00 · 10oz bag
$5.20 / 100g
$13.00 · 250G bag
Whole Bean
$6.72 / 100g
$20.00 · 10.5 oz bag
Whole bean
When expertly dialed in as an espresso, Leftist showcases nuances of dark chocolate, cherry and warm baking spices.
$6.47 / 100g
$22.00 · 12oz bag
Whole Bean
$8.11 / 100g
$23.00 · 10oz bag
Whole Bean
$4.40 / 100g
$11.00 · 250G bag
Whole Bean
$7.05 / 100g
$20.00 · 10oz bag
Whole Bean
$8.47 / 100g
$24.00 · 10 OZ bag
Whole Bean
$8.60 / 100g
$21.50 · 250 g bag
$7.94 / 100g
$27.00 · 12-oz bag
Whole Bean
sweet dark berries and juicy lime-like acidity, with a hint of gesha-like florality that presents as hibiscus and lavender in the cup
Washed
$11.40 / 100g
$28.50 · 250 g bag
$6.17 / 100g
$21.00 · 12 oz bag
Whole Bean
$6.70 / 100g
$19.00 · 10oz bag
fuller bodied with chocolate notes
$7.02 / 100g
$21.75 · 310G bag
Whole Bean
$7.98 / 100g
$24.75 · 310G bag
Whole Bean
$8.69 / 100g
$21.73 · 250g bag
Whole Bean
$13.40 / 100g
$38.00 · 10oz bag

Setup guide
One brewer, the right papers, and a repeatable routine. Build a pour-over setup around the cup you actually make.
Read the guide
Setup guide
A little planning, a slower brew. Choose a vessel, get the filtration right, and make a batch that fits your week.
Read the guide
Setup guide
Give every tool a job. A practical home espresso station starts with compatible equipment, a scale, and a little care.
Read the guide