Seasonal East Africa - (PRODUCT)RED
Nectarine | Milk Chocolate | Sugar Cane | Cranberry
Ethiopia · Washed
$10.58 / 100g
$24.00 · 8oz bag
The coffee catalog
Find your next bag by roaster, roast, and tasting notes.
Search by tasteNectarine | Milk Chocolate | Sugar Cane | Cranberry
Ethiopia · Washed
$10.58 / 100g
$24.00 · 8oz bag
$6.47 / 100g
$22.00 · 12 OZ bag
Whole Bean
Heavy—Chocolaty—Brown Sugar
$7.02 / 100g
$21.75 · 310G bag
Whole Bean
$7.94 / 100g
$72.00 · 2lbs bag
Milk Chocolate | Plum | Candied Walnuts | Juicy & Citrus Finish
$7.58 / 100g
$21.50 · 10oz bag
$6.17 / 100g
$17.50 · 10oz bag
$8.06 / 100g
$25.00 · 310 g bag
Whole Bean
bright and sparkling notes of sweet fruit which fade to dense blanket of chocolate
$6.61 / 100g
$22.50 · 12oz bag
Whole Bean
$7.92 / 100g
$19.80 · 250 g bag
$6.47 / 100g
$22.00 · 12 OZ bag
Whole Bean
$4.80 / 100g
$12.00 · 250 G bag
Decaf · Whole Bean
Price unavailable
Bittersweet chocolate, black cherry, roasted almond
$5.29 / 100g
$18.00 · 12oz bag
Whole Bean
$6.44 / 100g
$18.25 · 10oz bag
whole bean
$6.39 / 100g
$21.75 · 12oz bag
Whole Bean
$5.40 / 100g
$16.75 · 310 g bag
Whole Bean
$7.74 / 100g
$24.00 · 310 g bag
Whole Bean
$10.14 / 100g
$28.75 · 10oz bag
whole bean
Blackberry, pecan, bittersweet chocolate
Ethiopia, Guatemala, Indonesia · Natural, Washed, Wet Hulled
$6.39 / 100g
$21.75 · 12oz bag
Whole Bean
$9.30 / 100g
$23.25 · 250 g bag
Dark chocolate, passion fruit, caramel
$6.39 / 100g
$21.75 · 12oz bag
Whole Bean
Ripe—Big—Caramel
$6.94 / 100g
$21.50 · 310G bag
Whole Bean
Dark chocolate, cherry, mixed berries
$6.39 / 100g
$21.75 · 12oz bag
Whole Bean
$8.80 / 100g
$22.00 · 250 G bag
Whole Bean

Setup guide
One brewer, the right papers, and a repeatable routine. Build a pour-over setup around the cup you actually make.
Read the guide
Setup guide
A little planning, a slower brew. Choose a vessel, get the filtration right, and make a batch that fits your week.
Read the guide
Setup guide
Give every tool a job. A practical home espresso station starts with compatible equipment, a scale, and a little care.
Read the guide